בעקבות מגפת הקורונה עסקים רבים נסגרו, ואחרים נאלצו להתאים את עצמם ולהעביר את מוקד הפעילות שלהם לספרה הווירטואלית: חנויות פיזיות הפכו מקוונות, מוסדות להשכלה גבוהה גילו את נפלאות הלמידה מרחוק, ואפילו טיפולי טנטרה, שבימים כתיקונם משלבים מגע פיזי, עברו לרשת.

אז איך בכלל אפשר לתרגל טנטרה בעידן ה-social distancing? מה היתרונות המפתיעים של טיפול טנטרה מקוון? ולמה דווקא עכשיו, בזמן הבידוד והסגר, זה הזמן הטוב ביותר ללמוד להקשיב לגוף? שתי מטפלות טנטרות ותיקות, שהתחילו לאחרונה לטפל מרחוק, עונות על כל השאלות.

טיפול טנטרה מרחוק

אבל ראשית, מה זה בכלל טנטרה? בקצרה: לא (רק) מה שאתם חושבים.

טנטרה היא תורה עתיקה ומורכבת הרבה יותר מהסטריאוטיפ שדבק בה וצמצם אותה לעיסוק במין בלבד. הטנטרה תומכת בגישה הוליסטית, והיא עוסקת בכל תחומי החיים ובקשרי הגומלין המתקיימים בין כל הרבדים ומערכות היחסים של האדם, בין השאר ברובד המיני ובמערכות יחסים אינטימיות.

בימי שגרה אנשים מגיעים לטיפולי טנטרה מכל מיני סיבות. חלקם כדי לפתור בעיה ספציפית בתפקוד המיני, כמו שפיכה מהירה אצל גברים או קושי להגיע לאורגזמה, כאב בחדירה, חוסר חשק מיני או ירידה בחשק המיני אצל נשים, ואחרים כדי להתחבר למיניות או להגביר את העונג המיני.

אז למה דווקא עכשיו טנטרה?

"הטנטרה מלמדת טכניקות המאפשרות להתמודד עם חוסר ודאות, עם לחץ, ועוזרת למטופלים להיות בהווה, בכאן ובעכשיו", מסבירה שני סונדרי, מטפלת טנטרית המתמחה בעיכוב שפיכה, "יש התנגשות בין לחץ ומיניות – במצבי לחץ, המיניות היא הראשונה להיפגע. וברגע שלומדים לווסת את הלחץ, באמצעות כל מיני טכניקות כמו נשימה, מדיטציה וכדומה – המיניות חוזרת".

נטלי להב, מטפלת טנטרית ותיקה, מתארת יתרונות נוספים: "העבודה הרגשית והעבודה עם האנרגיה המינית עוזרת לחזק את המערכת החיסונית, לשפר את מצב הרוח ואת מערכות היחסים עם עצמנו ועם הסובבים אותנו. העבודה עם האנרגיה המינית יכולה להוביל אנשים להתעוררות משמעותית, ואפילו להארה."

בנוסף, הטנטרה מספקת כלים ספציפיים העוזרים להתמודד עם האתגרים הייחודיים של התקופה הנוכחית. כלים אלה יעזרו לנצל את הזמן הפנוי ולתעל את השהות המשותפת שנכפתה על זוגות רבים לטובת חיזוק הזוגיות, האינטימיות וחקירה משותפת של המיניות.

"תקופות משבר הן הזמן הטוב ביותר להיכנס פנימה ולעשות בדק בית עם עצמי, עם הגוף שלי ועם הרגשות והרצונות שלי, לכן, מבחינתי, זה ה-זמן לעשות ולתרגל טנטרה", מדגישה נטלי.

נירוואן לב, הבעלים של פורטל הטנטרה ומטפל טנטרי ותיק, משתף שניתן לעבוד על הרבה דברים מרחוק וללא מגע, ניתן לעבוד על אינטימיות, על קשר עין, על פיתוח נוכחות בריאה ועל נשימות טנטריות מגוונות. "ישנה הרבה עבודה מינית שניתן לעשות מרחוק, וזו הזדמנות מצוינת להתחיל עכשיו".

אז איך מתבצע טיפול טנטרה מקוון?

מבחינה טכנית, הטיפול נעשה בשיחת וידאו במחשב או בטלפון נייד, כאשר שני הצדדים רואים אחד את השני. הטיפול עצמו כולל את כל המרכיבים של טיפול בפגישה: שיחה מקדימה שבה עולים הצרכים של המטופל האינדיבידואלי והנושאים המדאיגים אותו, תרגילי נשימה ומדיטציה משותפים, פתיחת חסימות רגשיות ושינוי פרספקטיבה במגוון תחומים, כולל התחום המיני, אבל לא רק. הטיפול יכול לכלול גם מגע מונחה, בהתאם לרצונות המטופל ולמטרות הטיפול. "המגע המונחה מתקיים גם בטיפולים רגילים", מספרת שני, "אבל בטיפול מקוון הוא נעשה למרכז הטיפול".

אף על פי שאין תחליף למגע פיזי ולהנאה המתעוררת ממגע של אדם אחר, שני ונטלי מוצאות יתרונות רבים לשיטת הטיפול החלופית. "בטיפולים רגילים, המטופל נעשה תלוי במידה מסוימת במטפלת ובמגע שלה. בטיפול מקוון, כשהמטופל נוגע בעצמו בהנחיה שלי, הרמה שלו משתפרת, ובעתיד, כשהתנאים יאפשרו גם טיפול במגע, המטופל יגיע לטיפול הפיזי ברמה הרבה יותר מתקדמת", אומרת שני.

ולפי נטלי: "היתרון העיקרי הוא שלא צריך לצאת בשביל זה מהבית! נכון שאין מגע פיזי, אבל גם בווידאו אפשר לנהל שיחות עומק, לתרגל ולעשות דברים מדהימים. היתרון עבורי הוא שאני יכולה לראות יותר אנשים ביום בטיפול מקוון, ולהעניק עזרה, ייעוץ ונחמה לאנשים, למרות הבלגן מסביב".

 

איזה עוד יתרונות יש לטיפול מרחוק?

נירוואן: "המתנה הכי משמעותית שקיבלנו היא זמן, וטנטרה דורשת תרגול" . בנוסף  ניתן לקיים פגישות קצרות יותר, ממוקדות יותר, לעיתים קרובות יותר, ובסופו של דבר במחיר זול יותר פר מפגש.

שני: "עוד דבר שגיליתי ומאוד הופתעתי ממנו – תחושה של התחברות ביני ובין המטופל, כאילו אנחנו ממש באותו חדר. גם אני וגם המטופל הרגשנו את זה. אם בטנטרה מדברים על כמה רמות של הגוף, אני הרגשתי את הנוכחות של הגוף האסטרלי של המטופל, כאילו היינו באותו חדר".

בנוסף לחיסכון בזמן ובהוצאות על נסיעה לקליניקה של המטפל, לטיפול מרחוק יש עוד יתרון כלכלי: מטפלים רבים מציעים טיפולי טנטרה מקוונים במחיר מוזל, או אפילו בחינם.

"תמיד אפשר למצוא סיבות לדחות ולחכות לתנאים אידיאליים, במיוחד כשזה נוגע לבעיות בתפקוד המיני", מסכמת שני, "מניסיוני בטיפולים מרחוק, גם כשלא נמצאים באותו חלל פיזי – קורה שם קסם. וטנטרה, היא כולה קסם".

 

למידע נוסף על טיפולי טנטרה אונליין ולתיאום פגישה וירטואלית עם מטפל או מטפלת, בקרו בפורטל טנטרה ישראל – tantra.co.il.